Yazın Sağlıklı Kilo Verme İpuçları

Kilo vermek, kişinin vücut kitle endeksi doğrultusunda doğru ve olması gerektiği kiloya ulaşması için verdiği çaba olarak tanımlanabilir. Kilo vermekteki temel amaç sağlıklı bir vücuda sahip olmakla birlikte kişinin kendini daha iyi hissetmesidir.

Özellikle son zamanlarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyamızda ve ülkemizde insanlar normal kilolarından daha fazla kiloya sahip oluyorlar hatta ileri derece obezite ile mücadele ediyorlar. Bu kilolar alınabildiği gibi kişinin isteği doğrultusunda ve azmi ile kolayca verilebilir.

Sağlıklı kilo vermek özellikle yaz aylarında kişiyi pek çok bakımdan olumlu etkileyecek ve mevsimsel faktörlerden dolayı kilo vermesi hızlanacaktır.

Meyve + 10 Fındık Yöntemi

Her gün avuç içi kadar meyve tüketmek zayıflamaya katkı sağlayacaktır. Özellikle ara öğünde tüketilen meyvenin yanında 10 tane fındık yenilmesi çok uzun bir süre tok tutacak ve açlık hissedilmesini önleyecektir. Özellikle yaz aylarında sıkça tüketilen meyvelerin yanında 10 fındık da ek olarak tüketmek hem vücuda sağlıklı zararsız yağ almanızı sağlayacak hem de uzun süreli tok tutarak enerjinizi dengeleyecektir.

Kepek Ekmek Yanılgısı

Kepek ekmek ve bir diğer adı ile esmer ekmek diyette olanların karbonhidrat almak için tercih ettiği bir gıdadır. Ancak beyaz ekmek ile kepek ekmeği denilen tam buğday ekmeği kalorileri arasında yok denecek kadar az fark vardır. Diyetisyenlerin kepek ekmek önermesindeki en önemli sebep yüksek tahıllı olması ve buna ek olarak içeriğindeki tahıl kaynağıdır.

Bu nedenle yazın sağlıklı kilo vermek için günlük ekmek tüketiminizi azaltmanız işe yarayabilir.

Metabolizma Hızlandıran Öğün; Kahvaltı

Kahvaltının önemi pek çok kez vurgulanır. Özellikle ünlü diyetisyenler kahvaltı yapmadan bir diyet olamayacağından, kahvaltısız verilen kiloların kolayca geri alınabileceğinden bahseder. Hal böyle olunca kilo vermek isteyenlerin her ne kadar geçiştirmek isterlerse de kahvaltı yapmaları ve hatta kahvaltıda da yüksek protein değerine sahip gıdalar tüketmeleri gerekmektedir.

Baharatın Önemi

Özellikle akşam yemeklerinde yapılan yemeğe pul biber, toz biber, zerdeçal gibi baharatlar katıldığı takdirde yağ yakımı daha hızlı olmakla birlikte iştah daha fazla kontrol edilebilmektedir. Basit 1 kase yoğurttan oluşan ara öğünde dahi yoğurdun içerisine pul biber ve nane katmak ödem atmak ve yağ yakışını hızlandırmak için çok faydalıdır.

Bundan dolayı baharatların faydaları araştırılıp yemeklerde çok da abartmamakla birlikte kullanılması fayda sağlayacaktır.

Soğuk ve Karanlık Odada Uyumak

Soğuk duşun, soğuk odanın ve soğuk aylarda yapılan yürüyüşlerin ekstra kalori yaktığı bilinen bir gerçektir. Vücut soğuk ortamda vücut ısısını dengelemek için kendini daha fazla çalıştırmakta ve daha fazla kalori yakmaktadır. Bununla birlikte karanlık bir odada uykuya dalmak kişiyi psikolojik olarak daha hafif ve huzurlu hissettirecektir.

Izgara, Haşlama, Buğulama, Fırınlama, Yağsız Pişirme Yöntemleri

Yazın özellikle yemek yaparken fazla kilo almamak için yağı az kullanmak hatta gerektiği takdirde hayatından çıkarmak kişi için önemli bir adım olacak ve büyük oranda başarı getirecektir.

Sabahları patates kızartması yerine fırınlanmış az yağlı patates ya da haşlama patates tercih etmek aynı şekilde akşam yemeklerinde soslu mangal yerine ızgarada tavuk yemek gibi değiştirilecek bazı küçük alışkanlıklar sağlıklı beslenme ve zayıf bir yaşama atılacak önemli adımlardan bir tanesidir.

Hareketli Yaşam

Gün içinde hareketli olmak sadece sağlıklı kilo verme değil sağlıklı yaşam için de çok önemlidir. Yetişkin bir insanın günlük ortalama 7-10 bin adım atması önerilmektedir. Asansör yerine merdiven tercih etmek ya da arabayı gidilecek yerden uzak bir yere park etmek gibi alışkanlıklar gün içerisindeki adım sayısını arttıracaktır.

Bununla birlikte bir spor salonuna kaydolmak ve koçlar gözetiminde vücuda uygun kişisel bir spor programı oluşturarak uymak da önemlidir. Akşamları ya da sabah erkenden yapılan 1 saatlik yürüyüşler de hem metabolizmayı hızlandıracak hem de zinde kalmanızı sağlayacaktır.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

0/50 ratings

Leave A Reply

Navigate