Yazın Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

Yazın fit bir vücuda sahip olarak ideal kiloda olmak herkesin hayalidir. Ancak en önemlisi ideal kiloya sağlıklı bir şekilde ulaşmak birçok kişi tarafından istenen bir şeydir. Özellikle yaz aylarında ideal kiloda olmak kıyafet seçimi yaparken ve bikini giyerken oldukça önemlidir. Büyük bir hevesle aldığımız bikini vücudumuzda güzel durmalıdır. Bunun için kilo vermek ile uğraşan kişi sayısı oldukça fazladır.

Ancak sadece kilo vermek isteyen değil güzel bir vücuda sahip olarak ideal kiloya ulaşmak için kilo almaya çalışan insanlar da bulunmaktadır. Bu tür kişiler ideal kilosundan daha az bir kiloya sahiptir ve geneli vücudundan memnun olmamaktadır. Fazla kilolu olmak gibi fazla zayıf olmak da fizik olarak sorunlar yaratmakta aynı zamanda bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Yaz aylarında havaların sıcak olduğu dönemde doğal olarak şort, etek, elbise gibi kıyafetler daha çok kullanılmaktadır. Bununla birlikte başta kadınlar olmak üzere ideal fiziğe ulaşmak için diyetler yapılmaktadır. Bu diyetler sadece kilo vermek için değil sağlıklı kilo almak için de uygulanabilmektedir.

Yazın sağlıklı kilo almak ve ideal fiziğe sahip olmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere sağlıklı kilo alma yolları hakkında bazı ipuçları vereceğiz.

Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenmek

Karbonhidratlar vücutta en kolay sindirilebilen besinlerden olduğu gibi en çok enerji ve yağ içeren besin gruplarının başında gelir. Özellikle yağ grupları kadar midede ağırlık yapmadığından dolayı kilo almak için birebir olan bir besin grubudur. Karbonhidratlar en çok patates ve buğday ürünlerinde bulunmaktadır. Ekmek, patates, galeta gibi gıdalar yüksek karbonhidrat içeren besin gruplarına örnek gösterilebilir.

Spor

Spor yapmak genellikle kilo vermek, kas yapmak ve form korumak için yapılmaktadır. Bununla birlikte doğru hazırlanmış bir spor programı ile sağlıklı kilo almak ve hatta kilo almanın yanı sıra vücudu şekillendirmek de mümkündür.

Profesyonel bir eğitmen veya koç yardımı ile oluşturulacak vücuda uygun plan uygulanmaya başlandığı itibaren kişinin vücudunda büyük fark oluşturacaktır.

Meyve ve Sebze

Düzenli şekilde yavaş yavaş kilo almak için bol bol meyve ve sebze de tüketilmelidir. Sebze ve meyve içeren diyetler genellikle kilo vermek için kullanılsa da pek çok kilo alma diyet programında meyve ve sebzeye yer verilmektedir.

Sebze ve meyvelerin az miktarda tüketilmesi iyice zayıflatabilecekken çok fazla ve özellikle akşam kullanılması kişiye düzenli ve sağlıklı kilo almak için yardımcı olacaktır.

Bakliyat

Nohut, kuru fasulye, barbunya başta olmak üzere kuru baklalar kilo almakta önemli rol oynamaktadır. Haftada 2-3 kez bakliyat gıdası tüketmek hem vücuda gerekli vitaminlerin bir kısmını tedarik edecek hem de düzenli bir kilo artışı sağlayacaktır. Bu yemeklerin yanında bulgur ve pirinç tüketmek de kilo almaya çok önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Kuru Yemiş

Kilo almak için oluşturulan diyet listelerinin olmazsa olmazı şüphesiz kuru yemişlerdir. Her gün en az bir avuç tüketilmesi önerilen kuru yemişler kişinin bünyesine göre farklı çeşitlerde tercih edilmelidir. Bunun doğru tercihi için bir diyetisyene başvurmak daha doğru olacaktır.

Ancak pek çok diyetisyen genel olarak kilo almak için kaju önermektedir. Kaju içerdiği yüksek yağ oranı ile kilo almaya hızla yardımcı olmaktadır. Ayrıca kilo aldırmasının yanında oldukça sağlıklı bir ara öğündür. Sadece kaju değil yer fıstığı ve antep fıstığı da kilo almaya çok yardımcı olacaktır.

Tahin ve Pekmez

Kilo almakta sıkıntı yaşayan insanların genellikle çevrelerinden duymuş olabileceği bir kilo alma yöntemi olan tahin pekmezin işe yaradığı aşikârdır. Kahvaltıda tüketilmesi daha çok önerilen tahin pekmez günün her saati tüketilebilir. Sadece tahin ya da sadece pekmez de hem iştahı açacak hem de kilo almaya yardımcı olacaktır.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

0/50 ratings

Leave A Reply

Navigate