Vücutta Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttaki ödem, özellikle zayıflamak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Vücudun su tutması olarak da bilinen bu durum çoğunlukla zarar kabul edilir ancak bazen sağlık sorunlarının işaretçisi de olabilmektedir.

Ödem Nedir?

Ödem, vücudun su tutması durumudur. Ödem, fazla su birikmesi nedeniyle vücutta şişkinlik yaratabilen bir durumdur.

Normal şartlarda yetişkin bir erkek vücudundaki su oranı %60, yetişkin kadınlarda ise %50 civarındadır. Yaşlandıkça vücuttaki su oranı azalır.

Vücutta ödem ya da su birikmesi ise vücutta bulunması gereken su oranından bağımsız, farklı bir durumdur.

Çoğunlukla zarar verici bir yanı yoktur. Ancak bazı sağlık problemlerinin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar arasında kalp, karaciğer ve böbrek sorunları bulunmaktadır.

Ödem Neden Olur?

Ödem çok fazla tuzlu ve mineralli beslenme nedeniyle olabileceği gibi bazı sağlık sorunları ile de gerçekleşebilir. Uzun süre hareketsiz ve aynı pozisyonda durmak da ödeme sebep olabilir.

Ödem kadınların hamilelik ve luteal faz dönemlerinde de yoğun görülebilmektedir. Bazen ilaçların da vücudun su tutmasına sebep olduğu görülmektedir. Bu sebeple ödem neden olur sorusunun tek bir cevabı yoktur.

Başlıca ödem nedenleri;

 • Tuzlu ve mineral ağırlıklı beslenme
 • Uzun süre hareketsiz kalma
 • Hamilelik
 • Regl
 • İlaçlar

Ödem Atma Yöntemleri

Ödem atmanın en temel yöntemi ödeme neden olan etkenleri ortadan kaldırmaktır. Bunun yanında oluşan ödemi sökmeye yarayan takviye gıdalar alabilir veya gündelik yaşam alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

 • Düzenli Egzersiz
 • Daha Fazla Uyku
 • Stresi Azaltmak
 • Elektrolit Almak
 • Tuz Alımını Azaltmak
 • Magnezyum Desteği
 • Gıda Takviyeleri
 • Daha Çok Su İçmek

Düzenli Spor

Düzenli spor yapmak genel olarak zaten sağlığa faydalı bir aktivitedir. Hızlı ödem söktürücü yöntemler arasında en iyilerinden biri olarak da düzenli spor yapmak gelir. Spor sırasında terleyerek su atmanız kolaylaşır.

Bir saatlik antrenman size ortalama 0,5-2 litre kadar su kaybettirebilir ancak bu durum yaptığınız sporun türüne, ortam sıcaklığına ve kıyafetlerinize bağlı bir şekilde değişebilir. Spora ek olarak sıcaklık ile saunada da terleme oranınızı arttırabilirsiniz. Ancak hem sporda hem de saunada dehidrasyona uğramamak için su içmeniz gerekir.

Uyku

Uyku, insan vücudu için en az beslenme ve spor kadar önemlidir. Uyku, böbreklerdeki sodyum ve su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Yeterli uyku alabilmek ayrıca vücudun su seviyelerini kontrol etmeye destek çıkar ve ödem oluşumunu en aza indirir. Bu nedenle her gün düzenli ve yeterli bir şekilde uyumak çok önemlidir.

Stresi Azaltmak

Stres uzun vadeli olarak genel sağlık üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Uzun süreli stres sonrasında vücuttaki kortizol hormonu yükselir ve vücutta su tutulmasına ve suya bağlı kiloya sebep olur.

Vücuttaki kortizol hormonunu dengede tutmak, stresi azaltmak uzun vadede sağlığı korumak ve kısa vadede su atmak için faydalı olabilir.

Elektrolit Almak

Elektrolitler magnezyum ve potasyum gibi elektrik yüklü minerallerdir. Vücutta su dengesinin sağlanmasında rol alırlar. Yüksek performanslı spor yapmıyorsanız ödem atmak için elektrolit almanıza gerek yoktur çünkü fazla elektrolit alımı da ödem oluşmasına neden olur.

Tuz Alımını Azaltmak

Tuzda bulunan sodyum elementi insan vücudunda en çok bulunan elektrolitlerden bir tanesidir. Vücuttaki su değerleri üzerinde önemli bir rolü vardır. Yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz gibi eğer elektrolit yani sodyum seviyeleriniz çok yüksek ya da az ise vücut ödem oluşturabilir.

Yemeklerinizde tuzu azaltıp, işlenmiş gıda tüketmeyi bırakırsanız tuz alımını büyük oranda azaltmış olursunuz.

Magnezyum Desteği Almak

Yukarıdaki başlıklarda yazdığımız gibi elektrolitler ödem konusunda vücuda yardımcı olabilecek önemli faktörlerden birisidir. Magnezyum da sağlık ve spor açısından önemli bir elektrolittir.

Yapılan bazı araştırmalar magnezyumun suya bağlı kilo alımını engelleyebileceğini göstermektedir. Bu sebeple magnezyum takviyesi kullanmak ödem söktürücü yöntemlerden biri olarak düşünülebilir.

Gıda Takviyeleri

Bazı besinler böbreklere daha fazla idrar, tuz ve sodyum atması için sinyal gönderebilir ve bu da vücudunuzdaki fazla su ağırlığını atmanıza yardımcı olabilir. Ödem söktürücü gıdaları doğru miktarlarda kullanmak ödem atmak için faydalıdır.

Daha Çok Su İçmek

Amaç zaten vücuttaki suyu atmak olduğuna göre neden daha çok su içmeliyiz diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ancak vücudun su ve nem dengesi için su içmek çok önemlidir. Günlük olarak yeterli miktarda su içmek genel sağlık, sindirim ve böbrekler açısından çok önemlidir. Ayrıca yeterli su içmek uzun vadede su tutmayı da engelleyebilir.

5/51 rating

Leave A Reply

Navigate