Sadece Salata Yiyerek Zayıflanır Mı?

Konu zayıflama olduğunda en popüler yöntemlerin başında salata gelir. Ancak salata her ne kadar düşük kalorili sebzelerden oluşsa da tek başına tüketildiğinde zayıflama sürecinde genellikle işe yaramıyor, hatta bazen tehlikeli olabiliyor.

Salata tek başına yendiğinde vücudun ihtiyacı olan protein ve karbonhidrat tam olarak karşılanamıyor. Bunun sonucu olarak yağ kaybı yerine kas aybı yaşanıyor. Bu da en sağlıksız zayıflama biçimlerinden birisidir.

Sadece salata yiyerek zayıflamanın bir çok zararı olduğu gibi kısa süreli işe yarayan ancak uzun ve kalıcı zayıflama sağlamayan bir yöntemdir.

Sadece Salata Yemenin Zararları

  • Vücuttaki kas kaybı metabolizma hızını yavaşlatır ve kişi kilo verse bile normal beslenmesine geçtiğinde çok daha fazla kilo alır.
  • Sebzelerin %70-80’ine yakını su olduğundan salata mideden çok hızlı boşalır ve hızlı acıkmaya neden olur. Yani salata sizi asla tok tutmaz.
  • Hipoglisemi yaşayanlar için doyma duyularını kaybedip daha büyük miktarda ve daha çok besin tüketimine yol açabilir.
  • Salataya lezzet vermesi amacıyla eklenen soslar kalori fazlalığı yaratabilir.

Salata İçin Faydalı Öneriler

Salata hiçbir zaman tek başına bir öğün olarak tüketilmemelidir. Salatanın içindeki malzemeler vücudun günlük protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılamaktan uzaktır.

Salata genellikle iyi bir lif kaynağıdır. Yani normal yemekle birlikte tüketildiğinde midede şişer ve acıkmayı geciktirir.

Yemeğe çorba yerine salata ile başlarsanız, çiğneme duygunuzu tatmin edeceğiniz için ana yemeği daha az yersiniz.

Salata ile başlanan yemekte, yudum yudum iki bardak su içmeye özen gösterirseniz, midenizde doluluk hissedersiniz ve yemeği daha az yersiniz. Aynı zamanda kabızlık çekenler için de iyi bir çözüm olur.

Salata soslarını hazırlarken çok dikkatli olmanız gerekir. Sos olarak limon, sirke, nar ekşisi, sarımsak, kekik, nane, fesleğen gibi yardımcı baharatları ve kişi başı 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koymakta fayda var.

Salatalara karbonhidrat ihtiyacını karşılamak amacıyla kurufasulye, nohut, mercimek gibi haşlanmış kurubaklagiller eklenebilir.

0/50 ratings

Leave A Reply

Navigate