Ekonomik Yoldan Kilo Verme Yöntemleri

Kilo vermek veya sağlıklı beslenmek günden güne daha masraflı hale geliyor. En basit bir üründe bile organik ifadesi olduğunda fiyatı %50 artıyor. Bu da zayıflama sürecini daha da maliyetli hale getiriyor.

Diğer bir açıdan baktığımızda ise zaten kilo almaya neden olan gıdalar kolay bulunabilen ve ucuz gıdalar.

Ancak kilo vermenin ekonomik yolları da mevcut.

Ekonomik Gıdalar

Türk Kahvesi

Türk kahvesi kilo vermeye yardımcı ve sağlıklı bir içecektir. Günde 2 fincana kadar Türk kahvesi içerek metabolizma hızı yükseltmeye destek olabilir.

Yer Fıstığı

Neredeyse bütün diyet listelerinde ceviz ve badem yer alıyor. Ancak yüksek fiyatları nedeniyle çok daha ekonomik olan yer fıstığı tercih edebilirsiniz.

100 gr ceviz içi yaklaşık 600 kalori olup %6 karbonhidrat içerir. 100 gr yer fıstığı ise 560 kalori olup %11 karbonhidrat içerir. Diğer içerdiklerine baktığımızda da yağ ve mineral açısından birbirlerine yakın gıdalardır.

Aspir Yağı

Kilo almanızın nedeni, aşırı miktarda yemek ise, aspir yağının iştah kesici etkisinden faydalanabilirsiniz. Aspir yağı sayesinde gerektiği kadar yiyip, beslenmeye fazla para harcamazsınız. Aynı zamanda, aspir yağının kilo vermeye yardımcı gücünü kullanırsınız.

Evde Tarım

Maydanoz, roka, dereotu gibi yeşillikler saksıda kolayca yetişir. Evde veya balkonda, varsa bahçenizde bu tür yeşillikleri çok ekonomik fiyatlara yetiştirebilirsiniz. Örneğin, maydanoz kürünü çok uygun fiyata yapıp kilo verebilirsiniz.

İşlenmiş Gıdalar

Salam, sosis gibi işlenmiş besinler, ucuz görünse bile kilogram fiyatına bakarsanız, kırmızı etten bile pahalıdır. Üstelik, aşırı miktarda tuz ve katkı maddesi içerir. Kilo almaya sebep olabilir. En iyi çözüm, bunları hiç almamaktır.

Evde Kahvaltı

Vaktim yok deyip dışarıda kahvaltı yaparsanız, tasarruf mümkün değil. Özellikle simit, poğaça alıyorsanız, sonucunda kilo almak kaçınılmazdır. Üşenmeyin, biraz daha erken kalkıp evde kahvaltı hazırlayın.

Bir paket saf yulaf ezmesi alıp en az bir ay boyunca kullanabilirsiniz. Beş dakikada yulaf ezmesi ile kahvaltı veya ara öğün yapabilirsiniz. Protein, sağlıklı karbonhidrat içerip uzun süre tokluk hissi veriyor.

Ücretsiz Kaynaklar

Beslenme listeleri ve kilo verme yolları hakkında ücretli profesyonel destek almadan önce ücretsiz kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Diyet, motivasyon ve spor üzerine onlarca ücretsiz site ve youtube kanalı bulabilirsiniz.

Ayrıca spor yapmak için spor salonu yerine sokağı kullanabilirsiniz. Park, orman, sahil gibi spora elverişli alanlarda daha sağlıklı spor yaparak zayıflama imkanınız vardır.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

0/50 ratings

Leave A Reply

Navigate