Doktora Sormanız Gereken Zayıflama Soruları

Zayıflamak için doktora gitmeye hazırsanız, randevunuza biraz hazırlanarak gitmeniz gerekir. Zayıflama hakkında doktorunuza sormanız gereken bazı önemli soruları vardır.

Ayrıca doktorunuzla kilo verme ilacı, farklı kilo verme programlarının riskleri ve kilo vermenin yararları hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. Doktorunuz, kişisel sağlık geçmişinizi de değerlendirerek sorularınıza en doğru cevapları verecektir.

Kilo Vermek İçin En İyi Diyetisyen

Diyetisyen randevusu almadan önce, ne tür bir doktorun kilo verme konusunda sizin için daha uygun olduğunu merak edebilirsiniz. Yaşadığınız şehirde muhtemelen onlarca diyetisyen vardır ancak bunların hepsi sizin kilo vermeniz için uygun olmayabilir.

Diyet programına başlamadan önce mutlaka sürekli gittiğiniz doktora veya aile hekimine görünmelisiniz.

Peki neden? Çünkü doktorunuz veya aile hekiminiz kilo verme konusunda uzman olmasa da, tıbbi geçmişiniz konusunda diğer tüm doktorlardan daha fazla bilgiye sahiptir.

Kendi doktorunuz kilo verme ile ilgili genel soruları cevaplayabilir ve kendi sağlık geçmişinize ve tıbbi koşullarınıza göre kişiselleştirilmiş cevaplar verebilir. Doktorunuz popüler diyet programları, egzersiz rutinleri veya kilo verme ilaçları hakkında özel soruları cevaplayamıyorsa, sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular

Doktorunuzu kilo vermek için ilk göründüğünüzde, konuşmaya kilo vermek istediğinizi açıklayarak başlayın. Doktorunuz eğer bu konuda tecrübeliyse diyet programları ve egzersiz planları için önerilerde bulunabilir. Ancak değilse, ihtiyacınız olan bilgiyi almak için bu soruları sorun.

Kilo vermeli miyim? Doktorunuz size hızlı bir şekilde cevap verebilir veya vücut kitle indeksi hesabı ve bel çevresi ölçümü yaparak bir sonuca varabilir.

Diyet yapacak kadar sağlıklı mıyım? Farklı bir sağlık problemi nedeniyle tedavi görüyorsanız doktorunuz sizden bir diyet veya egzersiz programı başlatmak için tam olarak iyileşene kadar beklemenizi isteyebilir.

Ne kadar kilo vermeliyim? Bu sorunun cevabı ne kadar kilo vermek istediğinize bağlı olabilir, ancak doktorunuzun da bir tavsiyesi olması mümkündür. Doktorunuzdan gelen önerilerle daha makul bir hedef belirleyebilirsiniz.

Kilom sağlığımı etkiler mi? Kilo verirseniz düzelebilecek tip 2 diyabet veya hipertansiyon gibi bazı hastalıklar vardır. Bir diyet veya egzersiz programının tıbbi durumunuzu iyileştirip iyileştiremeyeceğini doktorunuza sorun.

Kilo verirsem sağlığım nasıl iyileşir? Bu sorunun cevabını bilmek, motivasyonunuz kaybolduğunda veya diyete devam edecek enerjiden yoksun olduğunuzda motivasyon sağlayabilir. Tıbbi durumunuzdaki bir iyileşme, daha az ilaç alabileceğiniz veya doktorunuzu daha az görebileceğiniz anlamına gelebilir.

Kilo verme ilacı alabilir miyim? Önemli derecede fazla kiloluysanız ve başka kilo verme yöntemlerini başarı ile denediyseniz, doktorunuzla kilo verme ilacı hakkında konuşabilirsiniz. Doktorunuzla diyet hapları hakkında konuşmadan önce, denediğiniz farklı diyet programlarını açıklamaya hazırlıklı olmalısınız. Birçok diyet ilacının yan etkileri vardır. Doktorunuz muhtemelen ilaç almaya başlamadan önce daha güvenli, daha yaygın kilo kaybı yöntemlerini denemenizi isteyecektir.

Bir fayda görmek için ne kadar kilo vermem gerekir? Bazı durumlarda, yalnızca küçük bir miktar kilo vermek bile sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Seçtiğim diyet planını etkilemesi gereken tıbbi bir durumum var mı? Diyabet veya hipertansiyon gibi hastalıkları olan kişiler için önerilen özel diyet planları vardır. Sizin için önerilen bir plan olup olmadığını öğrenin.

Yememem gereken yiyecekler var mı? Bazı yiyecekleri yerseniz bazı ilaçlar daha az etkili olabilir. Örneğin greyfurt, kolesterol düşürücü ilaçlar kullanan kişiler için önerilmez. Sakınmanız gereken yiyecekleri bir yere yazın ve listeyi her gün göreceğiniz bir yere yazın.

Zorlu fiziksel aktiviteler için yeterince sağlıklı mıyım? Hem ağır hem de kardiyovasküler egzersizler için yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olun. Doktorunuz bu konuda bazı sınırlamalar getiriyorsa, bunları mutlaka diyetisyeninize iletin.

Egzersiz yoğunluğumu nasıl izlemeliyim? Çoğu egzersiz programı farklı yoğunluk seviyelerinde çalışmanızı gerektirir. Ancak, egzersiz yoğunluğunun tüm izleme yöntemleri tüm egzersizciler için işe yaramaz. Örneğin, kalp atış hızı monitörleri, kalp atış hızlarını düşük tutan ilaç kullanan insanlar için işe yaramaz. Doktorunuzdan emin olmasını isteyin.

Doktorunuzla yaptığınız bu ilk görüşme size kilo verme programınıza başlamak için gereken tüm bilgileri sağlamalıdır. Programınıza devam ederken, olağandışı semptomlar veya sağlığınızda alarma neden olan değişiklikler fark ederseniz doktorunuza danışın.

Kilo vermekte zorluk çekiyorsanız, mücadelenizin tıbbi veya fiziksel bir sebebi olup olmadığını görmek için doktorunuzu tekrar ziyaret etmekten çekinmeyin. Altı ay veya daha uzun bir süre boyunca kilo vermeye çalıştıysanız ve kilonuz sağlık sorunlarına neden olmuşsa, kilo verme ameliyatı olasılığını tartışmak isteyebilirsiniz.

0/50 ratings

Leave A Reply

Navigate