D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir

D vitamini eksikliği ülkemizde son derece yaygın ancak bir o kadar da farkında olunmayan bir eksikliktir. Özellikle kış aylarında her 3 kişiden birinde D vitamini eksikliği olduğu, Dünya çapında da yaklaşık 1 milyar kişide D vitamini seviyesinin yeterli olmadığı tahmin edilmektedir.

D vitamini, vücutta çok farklı işlevler için gerekli bir yapı taşıdır. Kemik gelişimi, sinir sisteminin ve kasların çalışabilmesi ile bağışıklık sisteminin çalışması için çok önemli bir vitamindir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliğinin birçok farklı belirtisi olabilir. Bunlar;

  • Yorgunluk,
  • Genel vücut ağrısı
  • Kemik ağrısı
  • Kuvvet kaybı
  • Enfeksiyon sıklığında artış,
  • Değişken ruh hali,
  • Depresyon,
  • Uykusuzluk,
  • Baş ağrısı,
  • Saç dökülmesi

Bu belirtiler günlük hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen belirtilerdir.

Uzun süreli D vitamini eksikliği kemik erimesi, kemik yapısında bozukluk, kas güçsüzlüğü ve düşme riskinde artışa neden olur. Çocuklarda ise raşitizm adı verilen kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması olarak tanımlanan rahatsızlığa yol açar.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

D vitamini eksikliğinin en önemli nedeni yeterli güneş ışığı almamaktır. Normal şartlarda insan vücudunda bulunan D vitaminin %90-%95’i güneş ışınlarının etkisiyle sentezlenir. Yani besinlerle alınan D vitamini aslında günlük ihtiyacımızın çok küçük bir bölümünü karşılar.

Bu nedenle her gün en az 1 saat doğrudan güneş ışığı almak gereklidir. Güneş kremi kullanmak da d vitamini eksikliğine yol açabilir.

Gebelik veya obezite gibi nedenler d vitamini ihtiyacını çok arttıracağından d vitamini eksikliği meydana gelmektedir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D vitamini eksikliği gidermenin en etkili yolu günlük güneş ışığına maruz kalma süresinin arttırmaktır.

Daha sonra gelen önlemler arasında D vitamini takviyesi ve gıdalarla D vitamini alımı bulunur.

Yeterli güneş ışığı alamadığımız günlerde ihtiyacınız olan d vitamini takviyesi önerilerimizi buraya tıklayarak inceleyebiliriniz.

D vitamini, yağda çözünen bir vitamin olduğundan dolayı fazla d vitamini alımının vücuda ritm bozuklukları, damar ve doku kireçlenmesi, kalp, damar ve böbrekte hasara yol açabilmektedir.

Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü altında d vitamini takviyesi alınmalıdır.

D Vitamini Bulunan Gıdalar

Mantarlar

Mantarlar genel olarak D vitamini içeriği yüksek besinlerdir. Mantarları pişirilebilir veya tavada kızartarak tüketebilirsiniz.

Balık Türleri

Neredeyse tüm balık türleri yüksek oranda d vitamini içerir. Ancak palamut, hamsi gibi yağlı balıklar diğer balık türlerine göre daha fazla D vitamini içerir.

Süt Ürünleri

Peynir çeşitleri, en yüksek D vitamini bulunan gıdalar arasındadır. Diğer süt ürünlerinde de yüksek oranda d vitamini bulunur.

Soya sütü

Soya sütü, kuru soya fasulyesi ile ıslatılarak ve suyla öğütülerek elde edilen bitki bazlı bir süt türüdür. Hayvansal gıda tüketmeyenler için alternatif d vitamini kaynağıdır.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

5/51 rating

Leave A Reply

Navigate