Kilo Ver

Bölgesel Zayıflama

Şişmanlığın bir çok tipi var ama yoğunluklu olarak iki tipte gelişiyor:
İnce bel ve geniş kalça armut tipi;
Göbek çevresinin genişliği ise elma tipi

Elma tipi olanlar armut tipine göre daha şanssız. Çünkü elma tipi şişmanlıkta kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması ve şeker hastalığı gibi birçok hastalık o kiloların beraberinde geliyor.
Armut tipi küçülünce küçük armut, elma tipi küçülünce küçük elma oluyor aslında. Diyet ve sporla belirli miktar yağlarınızdan kurtulabilirsiniz fakat elma tipiyken armut tipine dönüşmeniz pek mümkün değil. Çünkü kemik yapınız, yağ hücrelerinizin yeri ve her bölgedeki yağ hücrelerinizin sayısı farklıdır yani genetiğiniz farklıdır.
Ergenlik bitene kadar bu hücrelerin sayısını minimum seviyede tutmak gerekir. Çünkü yetişkin döneme geçildiğinde bu hücrelerin sayısı sabit kalır ve değişmez. O yüzdendir ki ergenlik en dikkat edilmesi gereken dönemdir.‼️
Özetle hangi bölgedeki depo yağların yakılacağına genetik şifreniz karar veriyor. Bu sebeple biz belirli besin gruplarını hayatınıza ekleyip / çıkararak vücudunuzun verdiği tepkiye göre yağ yakımınızı belirliyoruz.  Bazı besinlerin kimini zayıflatırken kimine fayda sağlamamasının asıl sebebi de budur aslında.

Diyetisyen Büşra Dinç
@dyt.busradinc

5/52 ratings

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı