Sağlıklı BeslenmeSağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Her Gün Yemeniz Gereken 10 Süper Gıda

Beslenme uzmanı ve diyetisyenlerin hepsi farklı beslenme listeleri hazırlar. Ancak hepsinin yer verdiği bazı besinler vardır ki bunlar içerdikleri gerek protein gerek mineral gerek de enerji ile diğer besinlere göre öne çıkarlar.

Bunlara süper gıdalar demek çok da yanlış olmaz. Beslenme düzeninizde mutlaka bu süper gıdalara yer vermelisiniz.

Sağlıklı bir beslenme için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bileşenleri farklı gıdalardan almak en sağlıklı yoldur.

  • Yaban Mersini
  • Yulaf
  • Elma
  • Yeşil Çay
  • Keten Tohumu
  • Yoğurt
  • Brokoli
  • Zeytinyağı
  • Fasulye
  • Tarçın

Yaban Mersini, En İyi Antioksidan

Yapılan çalışmalar yaban mersini meyvesinin 40’tan fazla antioksidan içerdiğini gösteriyor. Bu sayede yaban mersini kansere, kalp hastalığına, bunama ve diğer birçok hastalığın önlenmesinde etkin rol oynuyor.

Yaban mersini ayrıca antioksidan kateşin molekülleri bakterilerin mesane duvarına yapışmasını önleyerek idrar yolu enfeksiyonlarına karşı da faydalıdır.

Yaban mersini yüksek oranda su içerir. Böylece cildin ve vücut hücrelerinin nemlenmesini sağlar. Yarım bardak yaban mersini yemek, günde bir porsiyon meyve ve sebze suyuna eşdeğerdir.

Yulaf, Lif Deposu

Yulaf çözünür lif bakımından zengin bir gıdadır. Kan basıncını ve genel kolesterol seviyesini düşürme ile bağlantılıdır. Yulaf iyi bir karbonhidrattır ve beta-glukan bakımından zengindir.

Beta-glukan, şekerin sindirimini yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olan güçlü bir çözünür lifdir.

Yulaf ayrıca kasların büyümesi ve onarımı için mükemmel bir kaliteli bitkisel proteini kaynağıdır.

Birçok bilimsel çalışma yulaf ezmesinin kalp krizi riskini azalttığını göstermektedir.

Kahvaltıda veya egzersiz öncesi veya sonrası yulaf yiyerek kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz.

Elma, Doktor Yüzü Görmeyin

Elma, hücrelerimizi koruyan ve kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan Kuersetin ve Kateşin antioksidanlarıyla doludur.

Elma ve kabuğu, lif bakımından diğer meyvelerden daha zengindir ve bu da doygunluk hissini artırarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

Yeşil Çay, Metabolizmayı Güçlendirir

Yeşil çay tam bir antioksidan deposudur. Antioksidan değerlerinin meyve ve sebzelere göre daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Yeşil çay, vücuttaki hücre hasarını önlemeye yardımcı olan yüksek dozda kateşin içerir.

Kateşin, vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcıdır. Bu güçlü antioksidanın, yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir.

Yeşil çayın, Alzheimer hastalığına bağlı plak oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır.

Keten Tohumu, İltihabı Azaltır

Keten tohumu sadece iyi bir lif kaynağı değildir, aynı zamanda alfa-linolenik asit ile doludur. Alfa-linolenik asit, vücuttaki iltihabı azaltan önemli bir yağ asididir.

Keten tohumu aynı zamanda polifenoller olarak bilinen bir tür bitki bileşiği olan liganlar da içerir. Bu bileşikler hormona bağlı bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Keten tohumlarının diğer iltihap önleyici özellikleri akne ve astım için de fayda sağlar. Öğütülmüş keten mükemmel bir lif kaynağıdır ve sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur. Keten tohumu zengin bir sağlıklı yağ kaynağıdır.

Keten mineraller, inanılmaz yağ asitleri ve kullanılabilir protein dolu olağanüstü bir süper besindir.

Yoğurt, Bağırsak Bakterilerini Güçlendirir

Yoğurt, probiyotik özelliği ile bilinir. Yoğurdun sindirim sisteminde zararlı bakterilerin gelişimini azalttığı ve vücutta ph seviyesinin korunmasına yardımcı olduğu bilinir.

Düzenli olarak yoğurt yemek, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve dolaylı olarak kanser gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Probiyotikler vajinal mantar enfeksiyonları, enflamatuar bağırsak hastalıkları, ülser ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Yoğurt ayrıca kalsiyum ve protein kaynağı olarak kemik gelişimine yardımcı olur.

Ancak bütün yoğurtlar aynı oranda faydalı değildir. Yoğurdun faydalarından tam olarak yararlanmak için ev yapımı yoğurt tüketmeyi tercih edin.

Brokoli, Antioksidanların Kralı

Brokoli, turpgiller ailesinde yer alan, karbonhidrat ve protein açısından zengin en iyi antioksidan kaynaklarından birisidir. Bu nedenle beslenme listelerinde mutlaka yer alması gerekir.

Brokoli, tüm antioksidan besinler gibi kanser ve diğer birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Ayrıca düşük kalori ile yüksek besin değeri içerir.

Ek olarak, brokoli ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp damar sağlığını destekler, kemiklerin gelişmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığı İçin Zeytinyağı

Zeytinyağı, sağlıklı bir beslenme düzeni için olmazsa olmaz gıdaların başında gelmelidir. Zeytinyağında bulunan yağlar tekli doymamış yağ asitleridir. Doymamış yağ asitleri toplam kolesterolü düşürdüğü ve kan pıhtılaşmasının dengelenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Antioksidan bakımından zengin bir kaynak olan zeytinyağı vücudun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatıyor.

Zeytinyağı insülin seviyesinin azalması ve kan şekeri kontrolü ile bağlantılıdır. Tip 2 diyabet hastası olanlar için büyük yarar sağlar.

Kalp sağlığı açısından günlük bir çorba kaşığı zeytinyağı tüketmek faydalı olarak kabul edilir.

Fasulye, Beyin İçin Gerekli

Fasulye, günlük olarak tüketilebilecek mükemmel bir lif ve iyi karbonhidrat kaynağıdır. Çözünebilir lifler, arter duvarına yapışma şansını vermeden önce kolesterolü emerek kalbe yardımcı olur. Kolesterol daha sonra normal vücut fonksiyonları ile elimine edilir.

Çalışmalar yüksek çözünür lifli yemek yemenin toplam kolesterolü yüzde 10 ila 15 azaltabileceğini ve kalp hastalığının azalmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Fasulye en yüksek bitkisel protein oranına sahip besinlerin başında gelir.

Tarçın, Şifalı Baharat

Tarçın, potasyum, kalsiyum, demir ve lif açısından zengin bir baharattır. Kan şekerinin düzenlenmesini sağlar böylece aşırı açlığın önüne geçer.

Ayrıca, manganez, demir, kalsiyum ve lif bakımından da vücuda faydalıdır. Bu süper baharatın sağlığa faydaları devam eden çalışmalarla ortaya çıkmaya devam etse de, geleneksel tıpta uzun zamandır kullanılmaktadır.

0/50 ratings
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı